جلد 6، شماره 19 - ( جلد 6، شماره19، بهار 1396 1396 )                   جلد 6 شماره 19 صفحات 66-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- باشگاه پژوهشگران جوان، دانشگاه آزاد شهرکرد
2- دانشگاه زابل ، m_asgharipour@uoz.ac.ir
3- دانشگاه زابل
چکیده:   (3802 مشاهده)

گاوزیان اروپایی (Borago officinalis L.) یک گیاه ارزشمند دارویی است و تولید آن برای تامین نیازهای صنایع دارویی ارزش بالایی دارد. به منظور بررسی اثرات کیفیت آب و سیستم‌های مختلف کودی بر صفات فیزیولوژیک و بیوشیمایی گاوزبان اروپایی، آزمایشی به صورت کرت‌های خرد شده در قالب طرح بلوک‌های کامل تصادفی با سه تکرار در سال 1391 در مزرعه دانشگاه زابل اجرا شد. عامل اصلی کیفیت آب آبیاری در دو سطح؛ آبیاری با آب رودخانه و آب شور چاه و عامل فرعی سیستم‌های مختلف کودی شامل کودهای شیمیایی NPK به نسبت 80:40:30 کیلوگرم در هکتار، کود دامی به میزان 40 تن در هکتار، ترکیب کود شیمیایی و دامی به میزان نصف مقادیر یاد شده و تیمار عدم کود دهی بود. نتایج نشان داد با کاربرد آب شور محتوای آنزیم‌های اکسیدانی، کربوهیدرات و پرولین افزایش معنی‌داری یافت. کیفیت پایین آب آبیاری موجب کاهش پروتئین گیاه، فلورسانس کلروفیل و محتوی رطوبت نسبی برگ گردید، اما تغییر معنی‌دار در درصد موسیلاژ ایجاد نکرد. سیستم‌های مختلف کودی باعث افزایش صفات مورد مطالعه به جز فلورسانس کلروفیل، در مقایسه با تیمار عدم کوددهی گردیدند. در میان تیمارهای مختلف کودی کاربرد همزمان کود شیمیایی و دامی در مقایسه با به‌کارگیری جداگانه آن‌ها اثربخش‌تر بود. برهمکنش کیفیت آب و سیستم‌های مختلف کودی بر آنزیم آسکوربات پراکسیداز معنی‌دار شد. نتایج این مطالعه حاکی از آن است که گرچه آبیاری با آب شور خصوصیات کمی و کیفی گاوزبان را کاهش داد، با این حال می‌توان با جایگزینی بخشی از کودهای شیمیایی با کودهای آلی آلودگی‌های محیط را کاهش داد.

متن کامل [PDF 379 kb]   (1766 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تنش شوري
دریافت: 1393/2/24 | پذیرش: 1394/2/16 | انتشار: 1395/12/22

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.