جلد 5، شماره 17 - ( جلد 5، شماره 17، پاییز 1395 1395 )                   جلد 5 شماره 17 صفحات 219-213 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید باهنر ، h_mansuori@yahoo.com
2- دانشگاه شهید باهنر
چکیده:   (4236 مشاهده)

ما در این تحقیق، اثرات اترل و موینولین را روی مقدار کلروفیل، کاروتنوئیدها، &alpha-توکوفرول و پیروات و کانابینوئیدهای اصلی (تتراهیدروکانابینول و کانابیدیول) در شاهدانه در مرحله رویشی مطالعه کردیم. در گیاهان تیمار شده با µM 10 اترل و موینولین افزایش مقدار کلروفیل a و b مشاهده شد. بیشترین مقدار کاروتنوئید در گیاهان تیمار شده با µM 0.1 موینولین دیده شد. تیمار اترل نتوانست مقدار کاروتنوئید را بیش از مقدار این ترکیب در گیاهان تیمار شده با موینولین افزایش دهد. اترل و موینولین مقدار &alpha-توکوفرول را در مقایسه با گیاهان شاهد افزایش دادند. در تیمار همزمان اترل و موینولین بیشترین مقدار &alpha-توکوفرول در غلظت µM0.1 هر دو تیمار مشاهده شد. تیمار با اترل و موینولین مقدار تتراهیدروکانابینول را در گیاه شاهدانه افزایش نداد. تنها تیمار موینولین مقدار کانابیدیول را افزایش داد و استفاده از اترل مقدار کانابیدیول را نسبت به گیاهان تیمار شده با موینولین افزایش نداد. الگوی خاصی در تغییرات مقدار پیروات در تیمار موینولین و اترل و تیمار توام مشاهده نشد. بر اساس نتایج ما، اثرات افزایشی اترل در بالابردن مقدار ترپنوئیدهای پلاستیدی در گیاهان تیمار شده با موینولین در مقدار کلروفیل و &alpha-توکوفرول قابل مشاهده بود.

متن کامل [PDF 497 kb]   (6037 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تنظیم کننده های رشد گیاهی
دریافت: 1393/6/1 | پذیرش: 1394/10/28 | انتشار: 1395/6/13

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.