جلد 4، شماره 13 - ( جلد 4، شماره 13، پاییز 1394 1394 )                   جلد 4 شماره 13 صفحات 143-133 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران ، maryampeyvandi@yahoo.com
2- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران
چکیده:   (5579 مشاهده)
گیاه گون گچی با نام علمی Astragalus fridae از تیره Fabaceae دارای خواص دارویی، ارزش غذایی وصنعتی است. این گیاه بومی استان سمنان و رویشگاه اصلی آن روستای افتر واقع در شمال غرب سمنان می باشد. که در حال حاضر در لیست گیاهان در معرض خطر انقراض قرار دارد. اهداف این پژوهش سنجش محتوای کربوهیدرات محلول و فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان برگ های گیاه گون گچی در شرایط مختلف فصلی (بهار و تابستان 1392) و همچنین بررسی تشریحی اندام های هوایی (برگ و دمبرگ) این گیاه می باشد. در این پژوهش به منظور بررسی تاثیر دما بر میزان کل پروتئین و نیز بر فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان (کاتالاز، پراکسیداز، آسکوربات پراکسیداز و سوپر اکسید دیسموتاز) و همچنین کربوهیدرات محلول، برگ های گیاه در دو ماه اردیبهشت و مرداد جمع آوری، و در دستور کار قرار گرفت. نتایج بررسی ها نشان داد که سطح پروتئین و میزان کربوهیدرات محلول مرداد نسبت به اردیبهشت کاهش یافت اما تفاوت بین میانگین ها معنی دار نبود. میزان فعالیت آنزیمهای کاتالاز، پراکسیداز، آسکوربات پراکسیداز و سوپراکسید دیسموتاز در برگ های مرداد نسبت به اردیبهشت افزایش معنی داری را نشان دادند. برای مطالعات بافت شناسی از روش سلول – بافت شناسی با برش گیری دستی و رنگ آمیزی مضاعف سبز متیل- کارمن زاجی استفاده شد. بررسی های تشریحی دمبرگ و برگ نشان داد که وسعت بافت استحکامی در نمونه های مرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه بیشتر است که نشان دهنده سازگاری گیاه با شرایط تنش می باشد.
متن کامل [PDF 672 kb]   (3297 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تنش دما
دریافت: 1393/3/13 | پذیرش: 1393/12/5 | انتشار: 1394/7/21

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.