جلد 10، شماره 45 - ( جلد 10، شماره 45- آذر و دی 1400 )                   جلد 10 شماره 45 صفحات 106-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- محقق، بخش تحقیقات خاک و آب ، mehrnoosh.eskandary@gmail.com
2- هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مشهد، ایران
چکیده:   (3892 مشاهده)
در سال­های اخیر توجه ویژه­ای به مصرف محرک­های رشد گیاهی نظیر اسیدهای آمینه و اسیدهای هیومیک به­همـراه ریزمغذی­ها جهت تعدیل اثرات شرایط نامتعارف محیطی نظیر سرمای نابهنگام و یا شوری و خشکی در برنامه­های تولید غلات صورت گرفته است. به­منظور بررسی تأثیر تقویت­کنندگان رشد بر جبران کمبود آسیمیلات انتقالی از منابع ذخیره­ای به دانه در هنگام قطع آبیاری آخر در دو رقم گندم در شرایط مزرعه، آزمایشی به­صورت کرت یک­بار خرد­شده در قالب طرح بلوک­های کاملاً تصادفی در سه تکرار اجرا شد. دو رقم گندم به نام سیروان و رخشان (رقم معمول منطقه) در کرت­های اصلی و تقویت­کنندگان رشد شامل کود اسید­آمینه، ریز­مغذی کامل، اسید هیومیک و شاهد بود. نتایج نشان داد بیشترین ارتفاع بوته در رقم رخشان و با محلول­پاشی اسید هیومیک به مقدار 8/63 سانتی­متر حاصل شد. تأثیر محلول­پاشی اسید­آمینه بر طول و وزن پدانکل در رقم رخشان بیشتر از سایر تیمارهای کودی بود. در رقم سیروان استفاده از کود اسیدآمینه بیشترین تعداد دانه در سنبله (2/30 عدد) و وزن دانه در سنبله 28/1 گرم را داشت. بیشترین تعداد و وزن سنبله در واحد سطح از اعمال کود اسیدآمینه حاصل شد. بیشترین وزن خشک بوته در متر مربع متعلق به رقم سیروان (161 گرم) و رقم رخشان (131 گرم) با کاربرد تیمار کودی اسیدهیومیک بود. بیشترین وزن دانه در واحد سطح (9/91 گرم در متر مربع) از تیمار کودی اسید­آمینه در رقم سیروان بدست آمد. بیشترین مقدار فتوسنتز (mmolm-2s-1 6/13) و هدایت روزنه­ای (mmolm-2s-1 0/145) از تیمار کود اسید­آمینه حاصل شد. نتایج ضرایب همبستگی نشان داد که همبستگی مثبت و معنی­دار بین عملکرد و وزن سنبله در واحد سطح (r= 0.94**) و بعد از آن با تعداد سنبله (r=0.70*) وجود داشت. به­طور­کلی محلول­پاشی با اسید­آمینه و نیز هیومیک اسید در دو مرحله پنجه­دهی و سنبل­دهی می­تواند از طریق تغییر در فرآیندهای فیزیولوژیکی و متابولیکی گیاه، جبران کاهش عملکرد در گندم ناشی از قطع آب آخر را نماید.
شماره‌ی مقاله: 7
متن کامل [PDF 1084 kb]   (873 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تنش خشكي
دریافت: 1399/9/30 | پذیرش: 1400/3/31 | انتشار: 1400/9/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.