جلد 10، شماره 45 - ( جلد 10، شماره 45- آذر و دی 1400 )                   جلد 10 شماره 45 صفحات 188-175 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه علوم گیاهی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز.
2- گروه علوم گیاهی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز. ، y_salehi@tabrizu.ac.ir
چکیده:   (1141 مشاهده)
روند صنعتی شدن و افزایش جمعیت از دلایل عمده افزایش آلودگی محیط‌زیست با هیدروکربن­های آروماتیک چند­حلقه‌ای می‌باشد. حضور این ترکیبات در محیط رشد گیاهان، سبب بروز انواع تنش­ها و تحت تاثیر قرار گرفتن رشد آنها می‌شود. گیاهان می‌توانند این ترکیبات را از آب و خاک جذب کنند، بنابراین این مواد می­توانند اثرات فیزیولوژیک و بیوشیمیایی مختلف بر گیاهان داشته باشند. از سوی دیگر، گیاهان اولین حلقه از زنجیره­های غذائی می­باشند و هر گونه تاثیر زیانبار بر آنها، حیات و سلامت سایر موجودات زنده را به خطر می اندازد. از این رو در این تحقیق اثر غلظت­های 0، 50 و 100 میلی­گرم بر لیتر از پیرن بر غلظت رنگیزه­های فتوسنتزی، فعالیت برخی آنزیم­های پاداکساینده، محتوای مالون­دی­آلدئید و پراکسید­هیدروژن گیاه آفتابگردان مورد بررسی قرار گرفت. برای این هدف گیاهچه­های 50 روزه تحت تیمارهای مختلف پیرن قرار گرفتند و شاخص­های مورد نظر اندازه­گیری شدند. پیرن سبب کاهش معنی­دار در غلظت کلروفیل­ها، فعالیت آنزیم کاتالاز، غلظت پراکسید­هیدروژن و آنتوسیانین­ها در مقایسه با شاهد گردید. از طرف دیگر، پس از تیمار پیرن غلظت کاروتنوئیدهای گیاه، فعالیت آنزیم­های سوپراکسید­دیسموتاز، پراکسیداز و همچنین شاخص مالون­دی­آلدﺋید در ریشه و اندام هوایی گیاه آفتابگردان افزایش یافت. طبق نتایج این تحقیق، پیرن احتمالا با افزایش پراکسیداسیون لیپیدها، عامل تنش اکسیداتیو و در نتیجه کاهش مقدار رنگیزه­های فتوسنتزی و در نهایت بیومس و رشد گیاه می­باشد.
شماره‌ی مقاله: 12
متن کامل [PDF 1432 kb]   (503 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر موارد
دریافت: 1399/9/2 | پذیرش: 1400/2/21 | انتشار: 1400/9/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.